Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Basın özgürlüğünün demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Basın toplumun gözü, kulağı ve sesidir. Basın özgürlüğü, halkın özgürlüğü demektir ve demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Halkın haber alma özgürlüğünün ihlal edilmesi, demokrasiye ve insan haklarına aykırıdır. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yayınlanan kararnamelerle, 100 den fazla basın organı kapatılmıştır. 2018 yılının son üç ayında, yaptıkları haberler nedeniyle 304 gazeteci tazminata mahkûm edildi. Gazeteciler hakkında açılmış yüzlerce soruşturma ve dava var. Gazeteciler ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Cezaevinde olmayan gazetecilere ise akreditasyon adı altında sansür uygulanmakta.

“TÜRKİYE TUTUKLU GAZETECİ SAYISINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün hazırladığı 2018 Basın Özgürlüğü Yıllık Bilançosu'na göre, Türkiye tutuklu gazeteci sayısında dünyada üçüncü sırada. Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. Sırada. Türkiye’de 142 tutuklu gazeteci var. Türkiye, hapisteki profesyonel gazeteci sayısı bakımından ise yine ilk sırada yer aldı. Bu rapor Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün en fazla ihlal edildiği ülkeler arasında olduğunu göstermektedir. Gazeteciler hakkında açılan soruşturmaların ve tutuklamaların basın özgürlüğü ilkelerinin dikkate alınmadan, keyfiliğe dayanarak yapılması, baskı rejiminin en açık göstergesidir. Türkiye’deki demokrasinin temel prensipleriyle çelişen kaygı verici bu tutumlar; demokrasiden, hak ve özgürlüklerden, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünden her geçen gün daha da uzaklaşıyor olmamamızı göstermektedir” ifadesini kullandı.

 “SANSÜR TIRMANIŞTA”

RTÜK tarafından verilen cezaların, yasaların hiçe sayarak keyfiliğe dönüştüğünü belirten Yeşilboğaz, “Sansür her geçen gün maalesef daha da tırmanıyor. Bu tutum, halkın haber alma özgürlüğünü engellemektedir. RTÜK tarafından, yayın hizmeti ilkelerinin ihlal edildiğine ilişkin verilen kararların gerekçeleri ve sonucunda verilen idari para cezaları, Anayasa’ya, Anayasa Mahkemesi kararlarına, Danıştay ve Yargıtay içtihatlarına aykırı olmamalıdır” şeklinde konuştu.

“YEREL GAZETE SUSARSA, ANADOLU SUSAR”

Ekonomide yaşanan kötü gidişat ve dışa bağımlılık nedeniyle, gazete ve kitap basımı yapan yayınevlerinin ayakta duramaz hale gelirken, basın ve medya kuruluşlarının da kapanma noktasına geldiğine vurgu yapan Yeşilboğaz, “Yerel gazeteler artık kâğıt krizine direnemiyor, gazeteler basılamıyor, buna bağlı olarak işten çıkarılan gazeteci sayısı da artıyor. 300'e yakın yerel gazete ve matbaa, kağıt fiyatlarını karşılayacak bütçeye sahip olmadığı için kapandı. 11'e yakın yayınevi de faaliyetlerine son verdi. Yerel gazetelerin susması, Anadolu’nun susması demektir. Hükümetin bu konuya acil olarak el atıp çözüm üretmesi şarttır” dedi.

 Toplumun aydınlanması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan basın mensuplarının, demokrasinin korunmasında ve gelişmesinde önemli bir role sahip olduğunu dile getiren Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Zor şartlar altında görevini yapan basın mensuplarının, çalışma şartlarının iyileştirildiği, basın özgürlüğünün tehdit altında olmadığı, ifade özgürlüğünün suç olmadığı, halkın haber alma hakkının ihlal edilmediği gün, gazeteciler günüdür. Bu duygu ve düşüncelerle; kentimizdeki ve ülkemizdeki gazetecilerin görevini tehdit altında kalmadan, özgürce yapabileceği günlere kavuşmasını temenni ederek, toplumun aydınlatılmasında kutsal görevini objektif olarak yapan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevi başında şehit olan tüm gazetecileri saygıyla ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.