“MÜCADELEMİZ TOPLUMUN İDOLÜ VE UMUDU OLDU”

Mersin Barosunda staja başlayacak olan 19 stajyer avukatımız, Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti.

Stajyer avukatlarımıza meslek etik kuralları ve staj eğitim sistemimiz hakkında bilgiler veren Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Topluma karşı sorumluluğunuz var. Baro başkanları olarak, baroların, avukatların ve toplumun bölünmesine neden olacak olan çoklu baro yasasına karşı Ankara’da vermiş olduğumuz mücadele, toplumun idolü ve umudu oldu. Polis barikatlarının ortasında soğuk betonda ve yağmurda, sırf 200 metre yürüyebilmek için oturduk. 200 metre, halkın umudu oldu. Bizler teslim olma fotoğrafı değil, yürüyüş fotoğrafı verdik. Çünkü halk bizi sahiplendi ve toplum bizden bunu bekledi.  Çünkü biz hukuk mücadelesi verdik. 5 dakikalık süreç bile, tüm toplumun umudu olmanızı sağlayabilir. Hukukçu oldum demeyin, her daim hukukçu olaya çalışın. Ben Baro Başkanı olarak, hala hukukçu olmaya çalışıyorum. Meslektaşlarla dayanışma çok önemli. Birlikte olmazsak kazanamayız.

Avukatlık Kanunu’na göre avukatlık mesleği hem kamu hizmeti, hem de serbest meslektir. Biz hem tabanın sesiyiz, hem de kamu işi yapıyoruz. Kamu işi yapan da kamunun yanındadır. Biz avukatlar, yargının üç sacayağının en önemli parçalarından birisiyiz. Çünkü biz bağımsızız. Hak arama özgürlüğünün en önemli kilometre taşlarından birisiniz. Bu yüzden hukukun, demokrasinin, Cumhuriyetin gelişmesi ve korunması sizlerin omzunda. Hak mesleğini icra ederek, hak mücadelesi vereceksiniz. Temel göreviniz bu. Hak kavramını içselleştirip, her olayı hak kavramıyla ilişkilendirmek zorundasınız. Hukukçu gibi giyinin, hukukçu gibi konuşun, hukukçu gibi davranın. Davranışlarınızla topluma rol, model olmak zorundasınız. Avukatlık mesleği güven mesleğidir. Kamuya bu güveni vermek zorundasınız. Müvekkillerinize karşı sadakat sorumluluğunuz var. Mesleğinizde hiçbir zaman taraf olmayın. Yoksa hem kendinize, hem de bu mesleğe zarar verirsiniz.

Pandemi döneminde teknolojik altyapımızı güçlendirerek staj eğitim derslerimizi ve seminerlerimizi online gerçekleştirdik. Böylece meslektaşlarımız mesleki eğitimden geri kalmadı. Bizi mutlu eden bu. Okullarda size müvekkillerinizin haklarını nasıl koruyacağınız öğretildi. Biz ise size staj eğitiminde kendinizi nasıl koruyacağınızı öğreteceğiz. Meslekte kalıcı ve başarılı olabilmek için öncelikle kendinizi koruyabilmelisiniz. Bunun için de Avukatlık Kanunu’nu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Kendinizi çok yönlü geliştirin. Duruşmalarda ve staj eğitimlerinizde yanınızda mutlaka konuyla ilgili kanun da bulundurun. Başarılı bir staj dönemi diliyorum” diye konuştu.

Stajyer avukatlarımız ise Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz’a  yakın ilgisinden dolayı teşekkür etti.