Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Mersin’in Tarsus ilçesinde öz kızlarını istismar ettiği iddiası ile yargılanan sanık İ.Z’nin davasına gözlemci olarak katıldı.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yrd. Av. Kamil Ekinci, merkez üyeleri Av. Tülay Sevgi Can ve Av. Burcu Düzen Tarsus’ta 3 kızana cinsel tacizde bulunduğu iddiası ile tutuklu bulunan İ.Z. ‘nin yargılandığı Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 6. duruşmaya katıldı.

Duruşma savcısı, şahıs İ.Z.’ ye çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi cinsel amaçlı ve tehditle hürriyetinden yoksun bırakma, müstehcenlik suçlamalarını yönelterek, zincirleme suç hükümleri de uygulanacak şekilde ağırlaştırılmış cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmanın ardından Tarsus Adliyesi önünde duruşma hakkında bilgiler veren Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yrd. Av. Kamil Ekinci, mahkeme heyetinden sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ettiklerini belirterek, “Katılma talebimizin mahkeme heyeti tarafından kabul edilmesinin ardından, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak davaya müdahil olduk. Çocuk istismarına karşı her zaman mağdurların yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.  Bugünkü duruşmanın ardından mahkeme heyetinden caydırıcı, en ağır cezayı vermesini, cezai indirime gidilmemesini istiyoruz. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan mahkemenin kararını takip edeceğiz” şeklinde konuştu.