Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, 2018-2020 dönemi Mersin Barosu Başkanlığı görevine seçilmesi nedeniyle, yönetim kurulu ve delegelerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret ederek, Ata’nın huzuruna çıktı.

Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulumuz ve delegelerimiz, cübbeleriyle Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundular.

Daha sonra Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığın ve özgürlüğün sembolü Büyük Atatürk. İlke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olan Mersin Barosu 2018-2020 dönemi yönetim kurulu ve delegeleri olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerinin korunması ve güçlendirilmesinde büyük rol üstlenen bağımsız savunmanın temsilcisi olan biz avukatlar, zor bir süreçten geçen ülkemizin ve milletimizin, yeniden ayağa kalkıp aydınlık günlere gözünü açması ümidiyle, üzerimize düşen görevi sizden güç alarak yapmaya devam etmek için, şahsınızın huzurunda olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.

  Sizin, ‘Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz” sözünüzden hareketle; Türk ulusunu çağdaş uygarlık seviyesine taşıyan devrimlerinizi ve hukuk alanında yapmış olduğunuz aydınlanma devrimini yaşatmak için, Mersin Barosu olarak verdiğimiz mücadele, hedef gösterdiğiniz yolda devam edecektir. Yürüyeceğimiz yol senin yolun, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize tutacağımız ışık senin ışığındır. Sizin karakteriniz olan bağımsızlık ve özgürlük; biz avukatların da karakteridir. Bağımsızlığımız, özgürlüğümüz ve geleceğimiz için adalet savaşı veren, halkın en büyük güvencesi olan biz avukatlar, adaletsizliğe uğrayanların sesi olarak, sizin çağdaş uygarlık hedefinizde yürümeye devam ediyoruz.

Ülkemizde son yıllarda giderek artan; ekonomik, güvenlik ve hukuk alanında yaşanan krizler, ancak ve ancak hukukun üstünlüğü ilkesinin sağlanmasıyla mümkün olacaktır düşüncesiyle ve adaletin kutsallığı bilinciyle; yargıdaki keyfilik ve yargı bağımsızlığı önündeki bütün engeller kaldırılıncaya kadar, dayanışmayla yürüttüğümüz mücadelemiz, hiçbir baskının erişemeyeceği yerdedir. Biz avukatların, çeşitli baskı ve sindirme yöntemleriyle susturulmak istendiği, tutuklandığı günlerden geçiyoruz. Sizin avukatlara verdiğiniz yüce değerin, yeniden yerini bulması için ‘ATATÜRK GİBİ’ düşünerek mücadele ediyoruz.

   İnsan hak ve özgürlüklerini, adaleti, demokrasiyi, tam bağımsızlığımızı kökleştirmek,  kurduğunuz Cumhuriyeti yüceltmek, devam ettirmek ve sizden devraldığımız emaneti, ilkelerinizi, devrimlerinizi ve fikirlerinizi sonsuza dek yaşatmak için, nöbetimiz sonsuza dek sürecektir.

  Bizlere bağımsız bir devletin yurttaşı olma onurunu veren Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; Mersin Barosu olarak gösterdiğiniz çağdaş uygarlık hedefinde ilelebet yürüyeceğiz. Sizinle ilgili yazacak, söyleyecek çok sözüm var ama sizi anlatmaya ne kâğıt yeter, ne de nefesim yeter. Ülkemizin hiç olmadığı kadar zor süreçten geçtiği bu günlerde; sizi daha çok arıyor, daha çok özlüyoruz. Sizi bir kez daha sevgi ve şükranla anıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun. 11.01.2019”