YEŞİLBOĞAZ: “NÜKLEER SİLAHSIZ BİR DÜNYA İSTİYORUZ”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, ABD’nin Hiroşima şehrine atom bombası atarak yüzbinlerce kişiyi katletmesinin üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen, insanlık tarihinin en korkunç saldırısının hafızalardan ve yüreklerden silinmediğini anımsatarak nükleer silahsızlanmanın önemine dikkat çekti.

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında şunları kaydetti: “Bundan 73 yıl önce 6 Ağustos 1945'te insanlık tarihinin en korkunç saldırısı yaşandı. 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık yüzü olan Hiroşima katliamında, ABD savaş uçakları Japonya’nın Hiroşima kentine, ‘küçük çocuk’ adı verilmiş atom bombası attı. Katliamda şehrin yarsından fazlası yok olmuş, ilk beş yılda 200 bin insanın ölümüne, on binlerce insanın da sakat kalmasına neden olmuştur. ABD’nin Hiroşima şehrine atmış olduğu atom bombası sadece Japonları öldürmedi, insanlık öldü.

 

“6 AĞUSTOS SOYKIRIM VE UTANÇ GÜNÜ OLMALIDIR”

Atom bombasını kullanılarak on binlerce sivilin öldürülmesi tarihe büyük bir insanlık suçu olarak geçmiştir. Bu sebeple 6 Ağustos insanlık tarihi açısından bir “soykırım” ve “utanç” günü olmalıdır. Nükleer silahlar insanlığın varoluşunu tehdit etmektedir. Dünya üzerinde bombayla egemenlik kurabileceğine inanan devletler, milyonlarca insanın her 6 Ağustos’taki çığlığına kulak tıkamamalıdır. Nükleer silahsız bir dünya istiyoruz.

Yüz binlerce sivilin öldürüldüğü saldırılar, atom bombasının ve savaşın karanlığını gösterirken, akıllarda usta Şair Nazım Hikmet'in Kız Çocuğu şiiriyle kalacak:

“Kapıları çalan benim, kapıları birer birer. 
Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler.

Hiroşima'da öleli oluyor bir on yıl kadar. 
Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu. 
Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için, hiçbir şey istediğim yok. 
Şeker bile yiyemez ki kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı, teyze, amca, bir imza ver. 
Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.”