Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er yaptığı açıklamada, avukatların kazanç kapılarının her geçen gün azalması karşısında iyileştirmelerin yapılması için Avukatlık Yasası’nda değişiklikler yapılarak; vekâletnamelerin noterler yerine barolar tarafından yapılması ve tapu devirlerinin avukatlar vasıtasıyla yapılması zorunluğunun getirilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduğunu bildirdi. Baro Bşk. Er, “Avukatların kazanç kapıları gün geçtikçe yok olmaktadır. Avukatlık Yasası’nda yapılacak olan çok basit ve küçük değişikliklerle, devletimizin bütçesine hiçbir yük getirmeyecek şekilde iyileştirme yapılabilir” dedi.

“AVUKATLARIN KAZANÇ KAPILARI YOK OLUYOR”

Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er, avukatların en kutsal ve en önemli görevleri üstlendiğini belirterek, “Avukatlarımız bu denli saygın ve onurlu görevleri üstlenmesine rağmen, kazanç kapıları her geçen gün azalmakta ve yok olmaktadır. Meslektaşlarımız bu onurlu görevi; üzerlerine büyük riskler alarak, maddi kaygılar içerisinde, büyük emek harcayarak, zor şartlar altında icra etmektedir. Avukatlık Yasası’nda yapılacak olan çok basit ve küçük değişikliklerle, devletimizin bütçesine hiçbir yük getirmeyecek şekilde iyileştirme yapılabilir. Örneğin; vekâletnamelerin noterler tarafından değil de barolar tarafından düzenlenmesi, tapu devirlerinin avukatlar vasıtasıyla yapılması zorunluluğunun getirilmesi düşünülebilir.

Bu nedenlerle, herkesin hak aramaya çıktığı anda ilk durağı olan avukatlarımız için, avukatlık mesleğinin onuruna yakışır düzenlemelerin yapılması için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduk” diye konuştu.