DEMOKRASİ  VE  MİLLİ  İRADE ; OLMAZSA  OLMAZIMIZ,  VAZGEÇİLMEZİMİZ, GÜCÜMÜZ, KARDEŞLİĞİMİZ  VE  GELECEĞİMİZDİR…

Darbe girişiminde bulunulduğu gün henüz baro başkanı değil iken, 15 Temmuz Cuma akşamı ve gecesinde şahsım olarak gelişmeleri yakından takip etmiş ,darbeye karşı çıktığımı ve demokratik düzene sahip çıkmanın zorunluluğunu sosyal medya üzerinden açık bir şekilde dile getirmiştim.

Yine sonra ki günler de başkanlığım dönemim de ,gerek sosyal medya üzerinden gerek basın açıklamalarımla, gerekse meslektaşlarımla birlikte terör örgütlerini lanetlemek amacıyla düzenlenen protesto yürüyüşlerimizle,başta Fetö terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine tepkilerimizi   açık ve sert bir  şekilde dile getirdik ve çeşitli faaliyetlerde bulunduk.

15 Temmuz 2016 tarihinde ordu içerisinde örgütlenmiş olan FETÖ, savaş uçakları, helikopter ve tanklarla kanlı ve hain bir darbe girişiminde bulunmuştur. Sokakta darbeye karşı çıkan vatandaşların üzerine tankları sürmüş , halkın üzerine ateş açmıştır.  Ankara ve İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı, parlamento, emniyet ve kamu binaları ile darbeye karşı çıkan insanları savaş uçaklarıyla bombalayan FETÖ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da suikast girişiminde bulunmuştur.Demokrasimize kasteden hain yapı , devletimizi ve milletimizi hedef almış , hukuk devletini yıkarak ele geçirmeyi amaçlamıştır. Darbe girişimi sırasında 249 vatandaşımız demokrasi yolunda şehit olmuş , darbecilerin saldırısında 2301 vatandaşımız da yaralanarak  gazi olmuştur.

15 Temmuz gecesi milletimiz ve milli kurumlarımız, demokrasimize kasteden alçakça bir saldırıyı önlemiştir. Halkımız sandığa ve demokrasiye sahip çıkmıştır.

Darbe girişimi halkın ve devletin diğer unsurlarının karşı koymasıyla başarısız olmuştur. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur.

Devletimizin gücü ve kararlılığı ile milletimizin birlikte duruşu ve kahramanca  tutumu sayesinde hain yapı emeline ulaşamamıştır. Türk milleti şanlı tarihi  boyunca söz konusu vatan ise  , tüm farklılıklarını bir kenara bırakıp biraraya gelerek vatanı ve milleti için hiç çekinmeden canını feda eden bir millet olmuştur. Bunun içindir ki , Türk devletini ve milletini yıkmayı amaçlayan hiçbir örgüt milletimizin ve devletimizin gücü ve inancı sayesinde amacına ulaşamayacaktır. 

Demokrasi düşmanlarına karşı Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, halkımızın tamamının gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruştan herkes büyük bir mutluluk duymuştur. Ama en çok, darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.

Biliyoruz ve bir kez daha tanıklık ettik ki bu ülke milli iradeyi hiçe sayan darbe girişimlerini  kabul etmediği gibi bunu hak etmemektedir de.

15 Temmuz darbe girişimine karşı toplumun tüm kesimlerinin verdiği ortak demokratik tepki ve mücadelenin öneminin altını çizerken, bundan sonraki süreçte  suçluların saptanması ve yargılanması sürecinde evrensel demokratik koşullara uyulmasının  önemini bir kez daha hatırlatıyoruz. Devletin tüm mekanizmaları hain yapıdan hukuk devleti ve evrensel hukuk ilkelerine bağlı kalınarak arındırılmalı , FETÖ yargılamalarında suçlu ve suçsuz ayrımı titizlikle yapılmalı , suçlu bulunanlar  en ağır şekilde cezalandırılmalı  , yargılamalar evrensel hukuk ilkelerine bağlı kalınarak titiz ve adil  olarak yürütülmelidir.

Hukuk devleti ilkesine daha da işlerlik kazandırılmalı , temel hak ve özgürlükler , hukukun evrensel ilkeleri , yargı bağımsızlığı gibi demokrasinin temel taşları ülkemizde tam olarak yerine oturmalıdır. 

Bundan sonraki süreçte , devletimizin ve demokrasimizin bekası için , hangi siyasi görüşten olursak olalım birlik ve beraberlik içinde hareket ederek demokrasimize sahip çıkma ve elele ülkemizi esenliğe çıkarma mücadelesi vermemiz gerekmektedir.

Allah’a şükür milletimizin sağduyusu, cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu belayı, bu fitneyi durdurduk. İnanıyoruz ki bundan sonraki süreçte ülkemiz birlik ve beraberlik içinde bu badireyi atlatarak , demokrasisine ve hukuk devletine ilelebet sahip çıkacaktır.

Biz Mersin Barosu olarak ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize karşı olanların daima karşısına dikileceğimizi bir kez daha güçlü bir şekilde ifade ediyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü hep aklımızda tutarak; ülkemizin geleceği yarınlarımız  için demokrasiyi,hukuku ve adaleti hep başımızın üzerinde tutamaya devam edeceğiz.

Yeter ki birbirimizi sevelim, birbirimize inanıp, güvenelim.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere,şanlı tarihimizde ülkemiz için,vatanımız için,bugünler ve bizim için,çocuklarımız ve geleceğimiz için hayatını kaybeden tüm kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş Gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyorum.  Yaşayan Gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.

Bu vesileyle , 15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha lanetliyor , halkın iradesi dışında hiçbir iradeyi tanımayacağımızı, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi ve darbe girişimlerini kabul etmeyeceğimizi bir defa daha vurguluyoruz.

Devletimiz ve ülkemiz var oldukça biz de varız. Demokrasi varsa hepimiz varız.

Allah, ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Kamuoyuna saygılarımla…

Mersin Barosu Başkanı  

 Av.ALİ ER